نحوه تمیز کردن فیلتر هوای کولر گازی

نحوه تمیز کردن فیلتر هوای کولر گازی

تمیز کردن فیلتر تصفیه هوا کولر گازی باعث افزایش طول عمر و بالا بردن قدرت خنک کنندگی کولر گازی شما خواهد شد. در این مقاله از فروشگاه اینترنتی کولر گازی نوین مارکت به صورت کامل آموزش نحوه تمیز کردن فیلتر کولر گازی را برای شما آماده کرده ایم .

 

فیلتر های کولر گازی نیز کثیف میشوند !

فیلترهایی که در کولرهای گازی مورد استفاده قرار می گیرند به منظور جذب گرد و غبار و در بعضی موارد آلاینده های دیگر مثل گرده و باکتری ها طراحی شده اند و اگر به طور مرتب تمیز نشوند از کیفیت هوا و خنک کنندگی کولر گازی کاسته می شود و باعث گرفتگی و مصرف انرژی بیشتر در کولر گازی چه در سرمایش و چه گرمایش آن می شود.

تمیز کردن فیلتر هوای کولر گازی به طور مرتب کیفیت هوای خانه ی شما و همین طور عملرکرد بهتر و مصرف بهینه انرژی را برای شما به ارمغان می آورد.

در مورد تمیز کردن کولر گازی و یا تعمیر آن ابتدا دفترچه راهنمای آن محصول را به خوبی مطالعه کنید، همین طور طور قبل از هر کاری در مرحله اول مطمئن شوید که کولر گازی خاموش است، زیرا در صورت روشن بودن می تواند خطرناک باشد.

فیلتر هوای کولر گازی

 

فیلتر های کولر گازی برند های مختلف متفاوت است

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که فیلتر های هر کولر با دیگر متفاوت است که در زمان خرید کولر گازی از بانه باید به شدت این نکته را مورد توجه قرار دهید. برای مثال کولر گازی های جنرال گلد 12000 و کولر گازی گری 30000 دارای فیلتر هوای یون زدا و ضد بو میباشد، این فیلتر ها با استفاده از اکسیداسیون و کاهش اثرات بون تولید شده، بو های بد و نامطبوع محیط را از بین میبرد.

ولی اکثر مدل های متفرقه فاقد فیلتر های پیشرفته هستند و فقط فیلتر هوا محافظ گرد و غبار دارند که البته همین فیلتر نیز کارایی بالایی دارد و ذرات ریز خاک معلق در محیط شما را به خود میگیرد که تاثیر خوبی برای جلوگیری از مریضی دارد.

 

نحوه باز کردن پنل داخلی کولر گازی

ساده ترین و البته بخش حساس کار همین مرحله است، درب پنل کولر گازی با چند خار به پنل متصل شده است که باید با دقت این خار ها را جدا کنید و سپس پس از پایان کار مجددا خار ها را دقیق جا بزنید.

 

نحوه تمیز کردن فیلتر و پنل داخلی کولر گازی

پنل داخلی کولر گازی دارای فیلتر گرد و غبار است ( ممکن است بیشتر از یک عدد باشد ) که باید به صورت مرتب تمیز شوند و معمولا کار ساده ای است.

پس از باز کردن پوشش پلاستیکی، (در هر کولر گازی متفاوت است لازم است به دفترچه راهنما مراجعه کنید ) فیلتر را خارج کرده و در خارج از منزل خوب بتکانید و بعد با برس گرد و غبار گیر جارو برقی فیلتر را کاملا تمیز کنید .

اگر فیلتر کولر گازی خیلی کثیف است می توانید آن را به وسیله آب گرم و یک ماده شوینده ملایم مثل مایع ظرف شویی به خوبی بشویید و کاملا تمیز کنید.

و پس از اطمینان از خشک شدن کامل فیلتر هوا، آن را در جای خود در کولر گازی برگردانید.

شما میتوانید لوپ های پنل داخلی ( تیغه های نوسانی که جریان هوا را هدایت می کنند ) را جدا کنید و آنها را به وسیله یک پارچه خشک و جارو برقی به خوبی تمیز کنید و همینطور قسمت پشت لوپ ها در در داخل پنل داخلی را به همین طریق کاملا تمیز کنید .

تاکید می کنم که ابتدا از خاموش بودن کولر گازی اطمینان پیدا کنید بعد تمیز کردن کولر گازی را شروع کنید.

اگر کولر گازی اسپلیت است یعنی یک پنل خرجی دارد که در بیرون از منزل قرار میگیرد باید پنل خارجی را نیز تمیز کرد 

نحوه تمیز کردن پنل خارجی کولر گازی

ممکن است پنل خارجی با گرد و غبار، برگها و شاخه های گیاهان یا پر پرنده ها و یا هر چیز دیگری کثیف کثیف شده باشد . باید پنل خارجی را از همه این آلودگی ها پاک کرد برای این کار میتوانید از جارو برقی استفاده کنید .

ولی اجزای داخلی پنل را باز نکنید بهتر است این کار را به یک سرویس کار ماهر بسپارید، سرویس کردن پنل خارجی به طول عمر سیستم و عملکرد بهتر آن برای سال های بیشر کمک می کند .

برخی مدل های کولر گازی فیلتر تصفیه هوا نیز دارند که می توان آن را تمیز کرد و در صورتی که شرایط تمیز کردن آن وجود نداشته باشد می توان این فیلترهای تصفیه هوا را تعویض کرد که بسته به استفاده شما از کولر هر سال یک بار یا هر دو سال یک بار انجام می شود .

چند وقت یکبار کولر گازی باید تمیز شود ؟

اینکه هر چند وقت یک بار باید فیلتر هوای کولر گازی را تمیز کنیم به میزان استفاده شما از کولر گازی ومیزان آلودگی هوای محل زندگی شما بستگی دارد .

هرچه بیشتر از کولر گازی استفاده کنید ویا هوای محل زندگی شما آلوده تر باشد فیلتر هوای کولر گازی را دفعات بیشتری باید تمیز کنید، در کل حداقل سالانه دوبار باید فیلتر هوای کولر گازی را تمیز کرد .

البته اگر از کولر گازی به طور مداوم استفاده می کنید حداقل باید هر ماه یک بار فیلتر هوای کولر گازی تمیز شود .

با شروع شدن فصل گرما فیلتر کولر را تمیز کنید تا برای زمان اوج گرما آماده شود و زمانی که فصل گرما تمام میشود و طبعا استفاده از کولر گازی هم پایان می یابد فیلتر را تمیز کنید .

اگر در فصل گرما هم از پنل برای گرمای خانه استفاده می کنید قطعا باید دفعات تمیز کردن فیلتر کولر گازی بیشتر شود.