واحد فروش : خدری : 09185940103

علت صدای جیر جیر کردن کولر گازی چیست ؟

1399-01-05 2

همانطور که می دانید ما چند مدل کولرگازی داریم که عبارتند از کولرگازی ایستاده ، کولرگازی پرتابل، کولرگازی داکت اسپلیت ، کولرگازی دیواری یا اسپلیت دیواری میباشند.

 

صدا جیر جیر در کولرگازی ها دو تکه بیشتر مشاهده میشود،کولرگازی های دو تکه از دو قسمت تشکیل میشود قسمت بیرونی یا همان کندانسور (موتورکولرگازی)و قسمت داخلی که اصطلاحا به آن پنل داخلی میگوند.

 

صدای جیر جیر کولر گازی

علت صدای جیر جیر میتواند مربوط به قسمت بیرونی یا همان موتور کولرگازی و یا قسمت داخلی کولرگازی یا همان پنل داخلی باشد،ما در این مقاله به توضیح جداگانه هر قسمت می پردازیم.قسمت بیرونی کولرگازی یا همان موتور کولرگازی به چندین دلیل مختلف مستواند صدا دار باشد،که از عمده ترین دلایل آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 1. شل بودن پیچ های موتور کولرگازی که میتواند شامل شل بودن بدنه خارجی که همان محافظ موتور کولرگازی میباشد و یا شل بودن پیچ های داخل موتور کولرگازی باشد.
 2. شکستگی و یا لق بودن پایه های موتور کولرگازی که میتواند باعث لرزش دستگاه و و ایجاد صدای ناخوشایند شود.
 3. خرابی فن موتور کولرگازی و یا صفت بودن تسمه فن موتور کولرگازی نیز از دلایل عمده ایجاد صدای ناخوشایند برای کاربر کولرگازی میباشد که در این مورد اغلب با روغن کاری ساده میتوان مشکل را حل کرد.
 4. قرار نگرفتن موتور کولرگازی در جای مسطح و به اصطلاح تراز نبودن جای موتور کولرگازی،که این مورد نیز زمانی که موتور کولرگازی روشن میشود و شروع به مار میکند چون در جای مناسب قرار نگرفته میتواند شروع به لرزش کند و این لرزش میتواند موجب تولید صدای ناخوشایند و ازار دهنده برای کاربر شود.
 5. شکستگی پروانه داخلی موتور کولرگازی نیز میتواند دلیل دیگر این صداهای ناخوشایند باشد،که در این مورد باید پروانه داخل موتور کولرگازی را تعویض کنیم.
 6. بعضی موارد نیز مشاهده شده است که برخی اجسام خارجی به هر دلیلی داخل موتور کولرگازی افتاده اند و گیر کرده اند،که این اجسام موجب شده اند که موتور کولرگازی به درستی کار خود را انجام ندهد و حتی موجب شکستن پروانه ی داخل موتور کولرگازی شوند.

 

دلایل صدای کولر گازی دیواری

 1. شل بودن پیچ های قاب پنل،در اغلب موارد چون پیچ های پنل به اندازه ی کافی محکم نشده اند موجب میشوند با لرزش پنل موجب ایجاد صدا شوند.
 2. خارج شدن شفت موتور بلوور از میزان خودکه اصطلاحا به آن تاب برداشتن شفت موتور بلوور می گویند.
 3. درست کار نکردن و خرابی بلبرینگ و بوشن بلوور
 4. تراز نبودن پنل و یا قرار ندادن درست آن در سینی پشتی پنل کولرگازی
 5. محکم نبستن سینی پشت پنل کولرگازی و شل بودن آن
 6. شکسته شدن پره های داخلی بلوور یا و یا نیم سوز شدن موتور بلوور


این موارد از عمده دلایل صداهای ناخوشایند برای کاربر کولر گازی در مورد کولرگازی دیواری میباشد.
در مورد کولرگازی ایستاده نیز به دلیل شباهت کامل و دو تکه بودن آن نسبت به کولرگازی دیواری کلیه موارد برای کولرگازی ایستاده نیز صدق میکند و کلیه دلایل صدای ناخوشایند کولرگازی ایستاده به کولرگازی دیواری کاملا شبیه است.

 

دلایل صدا دادن کولر گازی پرتابل

 • گیر کردن جسم خارجی داخل کولرگازی پرتابل
 • شل بودن و یا خرابی پایه های زیر کولرگازی پرتابل
 • خرابی موتور و شل بودن تسمه داخلی و پیچ های آن میباشد.
 • تراز نبودن جای کولرگازی،چون این مدل کولرگازی صابل حمل میباشد،باید آن را هر سری پس از جا به جایی در جای مناسب و تراز قرار داد.

 

علت صدا دادن داکت اسپیلیت 
کولرگازی اسپلیت
نیز می تواند به دلایلی که در این مقاله به آن می پردازیم صدا داشته باشند که این موارد به شرح زیر هستند:
۱-خرابی فن موتور و با بلوور آن
۲-کولرگازی داکت اسپلیت به این دلیل که مشابه به کولر آبی دارای کانال کشی است اغلب سر و صدای این کولرگازی به علت کانال کشی نامناسب و یا کرفتگی این کانال کشی می باشد.

 

نظرات

بهزاد 1399/01/18

خسته نباشید . مطالب سایتتون خیلی مفید به کمک این مقاله تونستم سروصدای کولر گازی رو کم کنم 😀

علی 1399/05/15

سلام..کولر پنجره ای ال جی گلد۱۹هزار..رو فن صدا نمیده..اما وقتی کمپرسور فعاله صدا قر قر .میده..گاهی کم گاهی زیاد گاهی هم اصلا نمیده..در حد و بدون تعمیر است..ممنون میشم راهنمایی کنید..چون فابریک هست حتی گاز..نمیخام بدم استا تعمیر کنه..حتی المکان میخام خودم برطرف کنم..

نظر خود را ارسال کنید
فروشگاه لوازم خانگی نوین مارکت

مشاوران نوین مارکت در هر ساعت از شبانه روز آماده پاسخ گویی به سوالات مشتریان گرامی خود می باشد

مشاوره و راهنمایی خدری 09185940103