واحد فروش : خدری : 09185940103

تفاوت گاز R410 با گاز R22 در کولرگازی

تفاوت گاز R410 با گاز R22 در کولرگازی
1399-01-24 0

افرادی که برای خرید کولر گازی اقدام میکنند موارد مهم زیادی را باید مد نظر قرار دهند . یکی از موارد این است که از چه نوع گاز مبرد در کولر گازی استفاده شده است . دو نوع گاز R-22 و R-410A در انواع مختلف کولر گازی استفاده می شود. نوین مارکت در این مطلب اطلاعاتی را در زمینه گازهای R-22 و R-410A ارائه می دهد .

گاز مبرد R-22

گاز مبرد R-22را اغلب با نام Freon می شناسند . گاز مبرد R-22 از سال 2010به بعد در ساخت کولر گازی های جدید مورد استفاده قرار نمی گیرد . R-22 یک هیدروکلروفلئوروکربن (HCFC ) است وبه لایه ازن آسیب می زند به همین دلیل استفاده از R-22 در ساخت کولرهای گازی متوقف شد . به همین دلیل اگر جدیدا یک کولر گازی خریداری کرده اید و استفاده می کنید دارای گاز R-22 نیست . اما اگر از یک کولر گازی قدیمی تر استفاده می کنید احتمالا در آن از گاز مبرد R-22 استفاده شده و در هنگام تعمیر کولر گازی و یا تعویض گاز آن باید نوع گاز مبرد را بررسی کنید . زیرا که نمی توان نوع دیگری از گاز مبرد را در کولر گازی به جز مورد استفاده شده در آن استفاده کرد . این کار به کولر گازی آسیب می رساند . و اینکه منابع تهیه R-22 محدود است ودسترسی وتهیه آن آسان نیست .

 

گاز مبرد R-410A 

گاز مبرد R-410A  اغلب با نام Puron (نام تجاری) می شناسند . R-410A یک هیدروفلوروکربن (HFC ) است و به لایه ازن آسیب نمی زند . به این ترتیب برای استفاده در کولرهای گازی جدید مسکونی تایید شده و استفاده می شود بیشتر کولرهای گازی جدید از گاز مبرد R-410A استفاده می کنند . با این وجود قبل از خرید کولر گازی بهتر است از نوع گاز مورد استفاده در آن اطمینان حاصل کنید . اگر کولر گازی مورد استفاده شما قدیمی تر از سال 2010 است باید بررسی کنید از R-22 استفاده می کند یا R-410A ؟

R-410A چه تاثیری بر کیفیت عملکرد کولر گازی دارد ؟

علاوه بر اینکه R-410A به لایه ازن آسیب نمی رساند کاملا عملکرد بهتری نسبت به R-22 دارد . R-410A گرمای بیشتری را جذب کرده و از خانه خارج می کند و سرمای بیشتری را به داخل خانه می فرستد و از گرم شدن بیش از حد کمپرسور جلوگیری می کند و احتمال خراب شدن آن کمتر است . همچنین با فشار بیشتری کار می کند که این امر سبب شده کمپرسورهای کولر گازی هایی که از گاز مبرد R-410A استفاده می کنند به شکلی ساخته اند که بتوانند فشار بیشتری را تحمل کنند  و به راحتی دچار ترک خوردگی نشوند .
همه انواع کولر گازی از روغن استفاده می کنند و این روغن برای روغن کاری کمپرسور هنگام کار است . در کولر گازی دارای گاز مبرد R-22 از روغن معدنی استفاده می شود و کولر گازی دارای گاز مبرد R-410A از روغن مصنوعی استفاده میکند . روغن مصنوعی حلال تر است . که باعث می شود کل سیستم کارامدتر باشد . این ویزگی باعث می شود که کولر گازی های با گاز مبرد R-410A با کارایی بیشتر باعث کاهش ساییدگی و پارگی بر روی کمپرسور می شوند

شارژ خشک چیست ؟

با متوقف شدن استفاده از گاز مبرد R-22 بعضی شرکت ها راهی برای دور زدن قانون و استفاده از R-22 در تولید کولرهای گازی خود یافتند و آن تولید واحدهای شارژ خشک است . به این ترتیب که کولرهای گازی در کارخانه بدون نصب گاز مبرد تولید می شوند و زمانی که خریدار کولر را در خانه خود نصب می کند لازم است یک تکنسین به منزل خریدار رفته و کولر گازی را (با گاز مبرد R-22 ) شارژ کند . گرچه این کار قانونی است ولی انتخاب درستی نیست . زیرا :
لوازم R-22 رو به کاهش است که بعدا باعث افزایش قیمت آن می شود و همچنین پیدا کردن گاز مبرد R-22 هم سخت میشود .
R-410A هم برای محیط زیست بهتر است و هم کارآمدتر و در هزینه اهی انرژی هم صرفه جویی می کند .
مورد دیگر اینکه محصولات شارژ خشک دارای ضمانت طولانی نیستند و دارای دوره گارانتی کوتاه مدت هستند .

 

روش صحیح شارژ گاز مبرد R-410A در کولر گازی

کولرهای گازی به گونه ای طراحی شده اند که هرگز گاز مبرد آنها نشت نکند و کم یا خالی نشود وهرگز به شارژ نیازی نداشته باشند . امادر بعضی موارد به دلیل نگهداری نادرست و نشت گاز مقداری از گاز مبرد یا همه آن از دست می رود و کولر نیاز به شارژ پیدا می کند . قبل از اینکه بخواهید یاد بگیرید چگونه یک کولر گازی را شارژ کنید باید مجوز این کار را داشته باشید . باید طبق دستورات شرکت سازنده کولر را شارژ کرد اما اگر علاقه مندید بدانید یک کولر گازی چگونه شارژ می شود به ادامه این مطلب توجه کنید .

7 مرحله اساسی برای شارژ مناسب سیستم R-410A

برای همه انواع کولر گازی مراحل شارژ مبرد یکسان است .

  1. مطمئن شوید که کولر کاملا از گاز تخلیه شده است . این امر برای عملکرد بهتر کولر گازی بسیار مهم است .

  2. اجزای اصلی را تمیز کنید . از قبیل کویل ها , فیلترها , دمنده ها , کندانسور و اپراتور . دمنده باید بتواند مقدار هوای لازم را جا به جا کند .

  3. جریان هوای مورد نیاز را با تنظیمات توصیه شده شرکت تولید کننده تنظیم کنید .

  4. نوع دستگاه اندازه گیری را مشخص کنید

  5. شیلنگ های تهویه و مانیفولد را قبل از نصب دستگاه ها تهویه کنید . این امر به جلوگیری از ورود هوا به سیستم کمک می کند .

  6. گاز مبرد را اضافه کنید . گاز مبرد R-410A همیشه به صورت مایع اضافه می شوند .(برخلاف R-22 که در حالت های مکایع یا بخار اضافه می شود )

  7. پس از تنظیم شارژ , سیستم را آب بندی کنید .

با فراوانی کولرهایی که در آنها از گاز مبرد R-410A  استفاده شده در بازار و همین طور مزیت های بیشتر استفاده از این دست کولرها در مقابل انواعی که در آن ها از گاز مبرد R-22 استفاده شده است و همین طور نسبت به شارژ خشک , قطعا برای هر کسی انتخاب , کولر های دارای گاز مبرد R-410A می باشد . و باید بگویم شارژ کولر یک کار تخصصی است و یک تکنسین ماهر را می طلبد و بهتر است کسی که این مهارت را ندارد این کار را انجام ندهد . ما به صورت مختصر در این مطلب به این موضوع (شارژ کولر گازی ) پرداختیم و مسلما برای انجام این کار کافی نیست .

نظر خود را ارسال کنید
فروشگاه لوازم خانگی نوین مارکت

مشاوران نوین مارکت در هر ساعت از شبانه روز آماده پاسخ گویی به سوالات مشتریان گرامی خود می باشد

مشاوره و راهنمایی خدری 09185940103